MYE 001: Powitalny Podcast

Kliknij poniżej, aby odsłuchać podcast!

Witam Cię serdecznie w pierwszym odcinku „Master Your Emotions”, podcastu poświęconego efektywnemu zarządzaniu emocjami w biznesie i w życiu osobistym. Ja nazywam się Magda i będę miała przyjemność przybliżać Ci temat inteligencji emocjonalnej w oparciu o rozmowy z zaproszonymi gośćmi: ekspertami, specjalistami i praktykami, którzy podzielą się z Tobą rzeczową i sprawdzoną wiedzą, jak skutecznie wykorzystać emocje do tworzenia silnej marki osobistej. Dzięki temu podcastowi dowiesz się między innymi:

  • Dlaczego warto, abyś inwestował w pracę nad swoimi emocjami
  • Jakie realne korzyści wyniesiesz z lepszej kontroli nad nimi
  • Jak w praktyce wyrobić odpowiednie nawyki z tym związane
  • W jaki sposób emocje innych ludzi mogą ci pomóc tworzyć lepsze relacje z nimi.

W dzisiejszym odcinku opowiem Wam krótko o tym, dlaczego zdecydowałam się nagrywać ten podcast, dlaczego wybrałam właśnie taki temat i o czym będziecie mogli usłyszeć w kolejnych odcinkach.

Skąd pomysł na podcast?

Przeprowadzanie wywiadów było zawsze dla mnie czymś bardzo ważnym w życiu. Wiąże się, między innymi, z ukończeniem studiów dziennikarskich ze specjalizacją radiową, współpracą z lokalnymi stacjami radiowymi oraz bezgraniczną pasją do słowa mówionego, spotkań z inspirującymi ludźmi, uczenia się nowych rzeczy oraz dzielenia się zdobytą wiedzą.

Z ideą nagrywania podcastu nosiłam się już od wielu lat, ale jak to bywa z nowymi pomysłami, zwykle brakuje na nie odpowiedniego czasu i miejsca. Niekiedy brakuje odpowiedniej osoby, której obecność zmotywuje nas do działania. W moim przypadku tą osobą stała się moja mentorka, Izabela Janowska-Ścibisz, której zawdzięczam i zawdzięczać będę nieocenione wsparcie przy realizacji tego projektu. Współpraca z Izą była częścią Programu Mentoringowego organizowanego przez Fundację Liderek Biznesu, w którym miałam przyjemność uczestniczyć. To właśnie ten program i ta mentorka były dla mnie punktem zwrotnym na drodze do podjęcia tej inicjatywy.

Dlaczego wybrałam temat inteligencji emocjonalnej?

Głównie dlatego, że widzę w nim ogromny potencjał oraz wartość dla rozwoju osobistego zarówno w biznesie, jak i w życiu prywatnym. Przez całe swoje dotychczasowe życie mierzyłam się z wieloma aspektami skutecznego panowania nad emocjami nie tylko w sytuacjach kryzysowych, ale również w zwykłej codzienności. Odkryłam, jak ogromne znaczenie mają emocje w budowaniu relacji międzyludzkich, utrzymaniu samodyscypliny, radzeniu sobie z trudnymi wyzwaniami, utrzymywaniu wysokiego poziomu jakości pracy oraz zwiększaniu zadowolenia z małych i dużych osiągnięć.

Ogrom wiedzy dostarczyła mi dostępna literatura, natomiast jeszcze więcej nauczyłam się, dzięki obserwacji oraz rozmowom z osobami, które świetnie radzą sobie ze swoimi emocjami, a także z osobami, które nie radzą sobie z nimi wcale. To dało mi do zrozumienia, że temat jest niezwykle ważny i warto poszerzać świadomość tego, jak umiejętnie podchodzić do swoich emocji oraz emocji innych ludzi.

Ja sama doświadczyłam tego, że odpowiednio sterowane emocje mogą być naszym ogromnym sprzymierzeńcem w każdej dziedzinie, zaś brak umiejętności opanowania swoich emocji potrafi stać się naszym największym wrogiem. Dziś wiem, że niezbędne jest, aby z naszymi własnymi emocjami, jak i z emocjami innych ludzi postępować we właściwy sposób. To miecz obosieczny. Wystarczy niewiele, aby wyrządzić nieodwracalne szkody w swoim lub czyimś życiu. Dlatego ignorowanie ich jest jednym z największych błędów, jakie popełniamy. Ich wartość ma kluczowe znaczenie dla każdego, komu zależy na zrównoważonej i stabilnej osobowości.

Warto pamiętać, że praca z własnymi emocjami, to niekiedy praca na całe życie. Siła schematów i nawyków, które wynosimy z wczesnych lat jest w nas na tyle głęboko zakorzeniona, że nie zmienia się z dnia na dzień. Praca ta wymaga czasu, wysiłku i przede wszystkim wiary w samego siebie. Niezależnie od tego, na jakim etapie swojego życia zaczynasz pracę nad emocjami, przyniesie Ci ona odczuwalne rezultaty. Szybko zdasz sobie sprawę, ile straciłeś lub ile w dalszym ciągu tracisz przez brak uwzględniania ich w swoich codziennych działaniach.

Spychając emocje na margines listy z priorytetami, odbierasz sobie szansę konstruktywnego spojrzenia na całokształt swojego życia i tego, czy rzeczywiście zmierza we właściwym kierunku. Czy to, co robisz, rzeczywiście przybliża cię do punktu, w którym chcesz być. Czy to, co mówisz jest zgodne z Twoimi uczuciami. Czy to, co myślisz pokrywa się z Twoimi wartościami. Czy ludzie, którymi się otaczasz rzeczywiście pomagają Ci iść do przodu. Wszystko to składa się na to, czego tak naprawdę szukasz w swoim życiu: szczęścia.

Ten podcast ma za zadanie uświadomić Ci, że wszystko to, na czym Ci zależy jest osiągalne. Ten podcast ma za zadanie udowodnić Ci, że nie ma takiego wydarzenia, które na zawsze zamyka przed Tobą drzwi do sukcesu. Ten podcast ma za zadanie otworzyć przed Tobą spektrum możliwości, które doprowadzą Cię do zrozumienia, że wszystko jest w Twoich rękach i że każda chwila jest dobrą chwilą, żeby zacząć wszystko od nowa.

Czego możecie się spodziewać w kolejnych odcinkach?

Przede wszystkim ciekawych gości, którzy opowiedzą o swoich doświadczeniach i rekomendowanych technikach w pracy nad emocjami. Będziemy rozmawiać o tym, co istotne z punktu widzenia inteligencji emocjonalnej w procesie formowania nowych wzorców zachowań i reakcji na otaczającą Cię rzeczywistość. Przedyskutujemy kwestie wyrabiania solidnych podstaw do jednoznacznego identyfikowania emocji, które ci służą i które ci szkodzą. Przeanalizujemy dostępne metody usprawniania strony emocjonalnej w relacjach międzyludzkich. Dowiemy się, w jaki sposób sprostać wyzwaniom dnia codziennego na drodze do nabycia umiejętności radzenia sobie z problematycznymi sytuacjami.

Podcasty będą publikowane raz na dwa tygodnie, a ich długość będzie liczyła średnio 30 min. Oczywiście może się zdarzyć, że odcinek będzie trwał krócej lub dłużej w zależności od tematu, rozmówcy i dynamiki rozmowy. Bardzo istotne będzie dla mnie Wasze współuczestniczenie w tworzeniu tego podcastu. Wasze pytania, obserwacje, sugestie będą stałym źródłem inspiracji do poszerzania spektrum poruszanych zagadnień oraz do coraz lepszego dopasowywania ich do Waszych potrzeb. Życzę Wam i sobie, abyśmy wszyscy wynieśli jak najwięcej wartościowych lekcji z każdego podcastu oraz abyśmy wspólnie podejmowali działania zmierzające do zapewnienia coraz większej równowagi emocjonalnej w naszych środowiskach zawodowych i prywatnych.

Bardzo dziękuję Wam za wysłuchanie pierwszego podcastu „Master Your Emotions”. Zachęcam do kontaktu na adres mailowy: podcastmasteryouremotions@gmail.com oraz do regularnego odwiedzania strony www.masteryouremotions.pl, gdzie oprócz najnowszych wpisów macie możliwość subskrypcji kanału z dostępnymi podcastami, jak również polubienia mojej strony na Facebooku. Zapraszam do wysłuchania kolejnego odcinka, który ukaże się już niebawem. A tymczasem żegnam się z Wami i do usłyszenia wkrótce!

Leave a Reply

%d bloggers like this: